Akademiler Gençlere Çalışıyor
Basin 4

Teknosa mağazalarında çalışmak isteyen adaylar, öncelikle Kartal Mesleki Eğitim Merkezi’nde üç haftalık eğitimi tamamlıyorlar. Bunun sonucunda da MEB onaylı katılım belgesi alıyorlar. Eğitimlere her hafta ortalama 30 kişi başlatılıyor. Teknosa İnsan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız, bu programı tamamlayan adayların uygun görülen mağazalarda istihdam edildiklerini söylüyor.

Teknosa’nın 63 ilde 225 mağazalı bir organizasyon olduğunu söyleyen Yalınız, bu yapı içinde çalışanların eğitimlerini güncellemenin de zorluklarına dikkat çekiyor. Bu nedenle de 2008 başında e-öğrenme projesini başlattıklarını belirtiyor. Buna göre; Aday Eğitim Programları’nı tamamlayan öğrenciler, Teknosa çalışanı statüsüne geçtikten sonra onlar için planlanan mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerini www.teknosaakademi.com e-öğrenme ortamından almaya devam ediyorlar. Teknosa Akademi’de eğitim çalışmaları dört farklı grupta yürütülüyor: Aday Eğitim Programları, Merkez Eğitim Programları, Saha Eğitim Programları ve e-Öğrenme Programları.

Bunlar içinde iki buçuk ay süren Mağaza Yöneticisi Yetiştirme Programları, çalışanları yöneticiliğe hazırlıyor. Sistem şöyle işliyor: “Yöneticilik potansiyeli yüksek çalışanlar kısa sürede belirlenip yedekleme planlarına dahil ediliyor.” Bugüne kadar Mağaza Yöneticisi Yetiştirme Programı’nda başarı gösteren 249 personel çeşitli pozisyonlara atanmış ya da yedeklenmiş. Geçen yıl 63 kişi programa katılmış.

Asena Yalınız, Teknosa’da deneyimsiz elemanları yetiştirme ve yöneticiliğe hazırlama konusunda Genç Yetenek Adayları adı altında işe alım yaptıklarını anlatıyor. Her yıl mayıs ayında İnternetten ilan verdiklerini ve başvurular arasında eleme yaptıktan sonra Türkiye genelindeki üniversitelerden o yıl mezun olacak veya bir yıl önce mezun olmuş kişileri mülakata çağırdıklarını ifade eden Yalınız, süreci şöyle anlatıyor: “Adaylar, grup çalışması, vaka çalışmaları ve yetkinlik bazlı mülakatlardan geçiriliyor. Ayrıca İngilizce seviye testi ve kişilik envanteri de uygulanıyor. Bu süreci başarıyla geçen gençler, bölümlerimizden gelen ihtiyaçlara göre ilgili yöneticilere yönlendiriliyor. Olumlu değerlendirilen adaylara iş teklifi yapılıyor.”

Mağazalarda yönetici adayı olarak çalışmaya başlayacak yeni mezunlar, Teknosa Akademi’de Mağaza Yöneticisi Yetiştirme Eğitim Programı’na katılıyor. Mağazada Satış Danışmanı olarak görevine başlayanların ise altı aylık performanslarına bakılıyor ve uygun görülürse mağaza yönetici oluyorlar. Üniversiteden yeni mezun, İngilizce bilen ve perakende sektöründe kariyer yapmaya istekli tüm adaylar başvurabilir. Yalınız, bu yılın ilk altı ayı itibariyle program çerçevesinde işe alınmış 10 genç yetenek adayı olduğunu söylüyor.

Kaynak; Sabah - İŞ'TE İNSAN Gazetesi, 05/07/2009