MEB Onaylı Sertifika Veren İlk ve Tek Eğitim Merkezi: Teknosa Akademi
Basin 7

Bize Teknosa Akademi’nin oluşumunu ve amaçlarını anlatabilir misiniz? 

2000 yılında “Herkes İçin Teknoloji” felsefesi ile Türkiye’nin her noktasına ulaşma hedefiyle yola çıkan Teknosa, kısa bir sürede istikrarlı bir şekilde büyüdü; hizmet kalitesi, güvenilirliği, hızı ve ürün çeşitliliği sayesinde Türkiye’nin yaygın teknoloji perakendecisi konumuna ulaştı. Bugün 77 ilde 300’e yakın mağazada, tüketicileri teknoloji ile buluşturan Teknosa, konusunda uzman 4000’e yakın çalışanıyla güçlü bir yapılanma oluşturdu. Bu güçlü yapılanmanın temeli Teknosa’nın bilimsel perakendecilik anlayışına dayanıyor. Teknosa Akademi, Teknosa’ya standartlar ve hedefler doğrultusunda yönetim kültürünü getirmek ve dünya standartlarında organize perakende zinciri yapısına sahip olmak için geliştirilen özel bir projenin sonucunda 2005 yılında kuruldu. Teknosa Akademi’nin amacı, çalışanlarımızın eğitim ihtiyaçlarını ve gelişim alanlarını doğru tespit ederek kişisel, mesleki ve yönetsel gelişimlerini sağlamak; bu sayede Teknosa standartlarına uygun personel yetiştirerek perakende sektörüne, alanında yetkin, hizmet anlayışı gelişmiş, başarılı çalışanlar kazandırmaktır.

Teknosa’da performans ve kariyer yönetiminin çok önemli olduğunu biliyoruz. Teknosa Akademi, çalışanlara kariyer yönetimi anlamında da yardımcı oluyor mu? 

Teknosa’da performans ve kariyer yönetimi sistemleri, personelin işe alımından, eğitim ve gelişim süreçlerine; sosyal/yan menfaatlerinden ücretlendirme süreçlerine kadar bütünsel bir yaklaşımla ele alınıyor. Bu süreçlerin etkin ve sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için tüm İnsan Kaynakları ekipleri birbiri ile temas halinde ve ortak çalışmalarda bulunuyor. Teknosa’da bulunan her görev için daha önce belirlenmiş iş aileleri ve seviyelendirilmiş yetkinlikler var. İş ve yetkinlik hedefleri, İnsan Kaynakları tarafından, yıl içerisinde farklı yöntemlerle sürekli takip ediliyor. Performans yönetim sisteminin çıktıları da eğitim ihtiyacının belirlenmesinde, ücretlendirme çalışmalarında kullanılıyor. Ayrıca kişinin kariyer planlaması sürecinde de bu sonuçlar etkili şekilde kullanılıyor. Çalışanlarımızın performansına göre, kişisel gelişimlerini desteklemek ve kariyerlerini planlamalarında yardımcı olmak adına her kademede çalışanımıza uygun eğitim programları ve gelişim imkânları sunuyoruz. Mağaza Yöneticilerimizi dışarıdan istihdam etmek yerine şirket içinden terfi yoluyla sağlamaya önem veriyoruz. Bu anlayışa bağlı olarak Teknosa Akademi tarafından geliştirilen ve çok kapsamlı bir içeriği bulunan Yönetici Yetiştirme Programı’nı yürütüyoruz.

Söz konusu şirket Teknosa gibi popüler ve büyük bir şirket olunca eminiz ki iş başvurularının sayısı da çok artıyordur. Sizce gençler kariyerleri için neden Teknosa’yı tercih etmeliler? Teknosa’nın çalışanlarına kazandırdıklarını özetleyebilir misiniz? 

Türkiye’nin lider teknoloji perakendecisi olarak iş başvurusu sayımız sektör ortalamalarının oldukça üzerinde. Pek çok sektörle kıyaslandığında perakende sektörü, özellikle de teknoloji perakendeciliği yönetsel yetkinliklere sahip çalışanların kariyer basamaklarını çok kısa sürede çıkmalarını mümkün kılan bir sektör. Teknosa çalışanları, entegre İnsan Kaynakları süreçlerimiz sayesinde göreve başladıkları ilk günden itibaren net ve tanımlı süreçlerle destekleniyorlar. Kariyer ve performans süreçleri, eğitim ve gelişim süreçleri, ücretlendirme ve çalışma ilişkileri süreçleri birbiri ile ilişkili ve düzenli şekilde takip ediliyor. Bunun dışında İnsan Kaynakları’nın 5 farklı bölümü, sinerji ve iç iletişimi güçlendirme; şirkete bağlılık ve kurum aidiyetini yükseltme, rahat ve sorunsuz bir çalışma ortamı yaratma gibi çalışan memnuniyetini arttırıcı konularda çeşitli çalışmalar yürütüyor. Teknosa’da Satış Danışmanı olarak mağazada çalışmaya başlayan bir kişi, Mağaza Yöneticisi Değerlendirme Merkezi uygulamasında gerekli özelliklere sahip olduğunu gösterebilirse ortalama 2 yıl içinde Mağaza Yöneticisi görevine yükselebiliyor. Kendini geliştirmeye önem veren çalışanlar için bu süre daha da kısalabiliyor. Terfilerde uyguladığımız Değerlendirme Merkezi uygulamalarımız ile herkese eşit fırsat tanımayı hedefliyoruz. Gelişim Merkezi uygulamalarımız ile de çalışanlarımızın gelişim ihtiyaçlarını belirleyip gelişimleri için yatırımlar yapıyoruz. Mağazalardan merkez kadrolara veya merkezden satış ekibine geçiş yapmak isteyen çalışanlarımız için kariyer yolu açık. Mağazacılık sektörünün tamamında olduğu gibi özellikle Teknosa gibi üretici veya distribütör olmayan perakendeciler açısından operasyonumuzun tamamı insana dayanıyor. Bu sebeple biz sektörde kalifiye iş gücüne büyük önem veriyoruz. Teknosa Akademi, MEB onaylı sertifika veren tek eğitim merkezidir. Teknosa Akademi bünyesinde bugüne kadar binlerce kişiye eğitim verdik. Eğitim programlarımızın içeriğini çeşitlendirerek her kademeden Teknosa çalışanına katkı sağlayacak çalışmalar sunmaya özen gösteriyoruz.

Teknosa’nın Melekleri, Türkiye için zor ama Teknosa için çok başarılı bir proje. Departmanınızın Teknosa’nın Melekleri projesine özel çalışmaları neler? Teknosa’nın Melekleri, Teknosa için de Türkiye için de gerçekten ilham verici bir proje. 

Bu proje ile hem kadın istihdamını teşvik etmek, artırmak hem de kadın insan kaynağının sektörümüze olan ilgisini çekmek istedik. Teknolojiyi erkeklerin daha iyi bildiği ve daha çok kullandığı algısını değiştirmek adına mağazalarımızı kadınlara emanet ettik. Teknosa’nın Melekleri, Teknosa Akademi’nin eğitim ve gelişim programlarından aktif şekilde yararlanıyorlar. Proje başladığından beri Teknosa’nın Melekleri ile sıkı bir iletişim halindeyiz. Onları desteklemek, başarılarını takdir etmek ve herkesle paylaşmak konusunda bazı çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca kariyer planlamalarını ve gelişim ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Şu anda Teknosa’nın Melekleri’nden oluşan mağaza sayımız 5’e ulaştı. Bu sayının artması planlanıyor.

Teknosa çalışanları arasındaki sinerji arttırmak amacıyla TeknoYaşam isimli bir proje de yürütüyorsunuz. Bu aktivitelere katılım oranı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknosa, bulunduğu sektör gereği çok hızlı ve esnek bir yapıya sahip olmak durumunda. Bu nedenle çalışanlarımızın da oldukça yoğun bir çalışma temposu var. Ancak bu durum eğlenmeye ve sosyalleşmeye engel olmuyor. Teknosa çalışanları arasında sinerji yaratmak amacıyla spor, kültür, sanat alanlarında etkinlikler düzenleyen TeknoYaşam Grubu, gönüllü çalışanlar arasında yapılan oylama ile belirlenen bir organizasyon. Teknosa personelinin düzenlenen farklı aktiviteler ile ekip halinde sosyalleşmesine imkân sağlayan TeknoYaşam Grubu’nda şirket içinde oluşturulan kulüpler (Teknosa Tiyatro Kulübü, Teknosa Ritim Kulübü, Teknosa Fotoğraf Kulübü, Teknosa Sinema Kulübü) bulunuyor. Bunun dışında sosyal, kültürel ve sportif birçok faaliyet gerçekleştiriliyor. Bowling, tavla, dart, futbol, yelken ve koşu turnuvaları; gezi turları ve çeşitli outdoor aktiviteler, konser, tiyatro gösterileri bunlardan sadece bazıları. TeknoYaşam Grubu ayrıca, Teknosa çalışanlarına birçok sektör ve alandaki şirketlerden indirimler sağlıyor. Bu indirimler de oldukça rağbet görüyor. TeknoYaşam Grubu’nun sosyal faaliyetleri içinde sosyal yardımlaşmanın da önemli bir yeri var. Teknosa ailesinin büyüklüğünü de arkasına alan grup gönüllüleri, ihtiyacı olan kurum, kuruluş ve kişilere destekte bulunuyor.

Eksiksiz bir iç iletişim ve efektif bir eğitim sistemi için Teknosa’ya özel bazı uygulamalarınız var mı? 

Teknosa, Türkiye’nin 77 ilinde 4000’e yakın çalışan ile faaliyet gösteriyor. Bu geniş yelpazede çalışanlarınız sesine kulak vermek, ihtiyaç ve beklentilerini analiz etmek büyük önem taşıyor. İç iletişim konusunda aktif şekilde kullandığımız bir araç Öneri Sistemi’dir. Çalışanlarımız öneri sistemine her türlü konuda önerilerini yazıyor. Tüm öneriler, belirli bir komite tarafından bağımsız şekilde değerlendiriliyor ve hayata geçirilen öneriler için çalışanlarımıza çeşitli hediyeler veriliyor. Yeni çalışanlar ile gerçekleştirilen öğle yemekleri, kıdem tebrik yazıları, motivasyon yemekleri, en başarılı mağaza ve en iyi mağaza uygulaması ödülleri, evlilik ve doğum hediyeleri gibi iç iletişim ve motivasyon konulu uygulamalarımız da bulunuyor. İç iletişim konusunda yararlandığımız etkili kaynaklardan biri e-dergimizdir. Farklı departmanlardan çalışanlarımız tarafından içeriği hazırlanan TEKNORAMA E-Dergisi, aylık olarak tüm çalışanlarımız ile paylaşılmaktadır. Yine efektif bir eğitim sistemi kurmak ve çalışanlarımızın informal öğrenmelerine ortam sağlamak amacıyla kullandığımız başka bir kaynak ise teknosaakademi.com ortamında yer alan “Sosyal” modülüdür. Teknosa çalışanlarının fikir, görüş, öneri ve bilgi paylaşımlarını sağlama noktasında oldukça etkili olan internet tabanlı “Sosyal Öğrenme Sistemi”, 2011 yılında hayata geçirildi. Sosyal öğrenme sistemimiz, sosyal medya özelliklerinden ilham alınarak geliştirilmiş olup çalışanlarımıza “blog, wiki yazma, tartışma grubu oluşturma ve dahil olma, eğitim/portal içeriklerine yorum yapma ve beğenme, soru-cevap yazma” gibi etkileşim imkanları sunuyor.

Teknosa Akademi ve Intel’in ortak gerçekleştirdiği akademi entegrasyonu projesinden biraz bahsedebilir misiniz? 

Teknosa Akademi’nin www.Teknosaakademi.com adresli sitesi çalışanlar tarafından oldukça yoğun kullanılan bir platform. Web tabanlı gelişim kaynaklarını bu platformla düzenli şekilde çalışanlarımıza atıyor ve bazılarını kariyer süreçleri ile ilişkilendiriyoruz. Intel, eğitime en fazla destek veren tedarikçilerimizden biri ve retail edge sitelerinde çok başarılı gelişim kaynakları üretiyorlar. Bu ortaklığı daha da güçlendirmek adına her iki sitenin entegre edilerek Intel kaynaklarını Teknosa Akademi sitesi üzerinden çalışanlarımıza sunmaya karar verdik. Kısa sürede 50’den fazla gelişim kaynağını ve sertifikasyon programını sitemize dahil ederek sunmaya başladık. Lansman döneminde Intel ile birlikte birçok çalışanımıza Ultrabook SSD, MP3, USB bellek gibi hediyeler de verildi. Projenin duyurusu yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde %80’in üzerinde bir kullanım oranı gerçekleşti. Halen Intel Retail Edge tarafında geliştirilen satış ve ürün tanıtımı gibi kaynaklar tüm çalışanlarımızla paylaşılıyor.

Teknosa Akademi eğitim sitenizle ilgili başka projeleriniz var mı? Bize bunlardan bahsedebilir misiniz? 

Evet, teknosaakademi.com tarafında bu sene çeşitli projeler geliştirdik. Bu projeleri geliştirirken özellikle mağazalarımızın sesine kulak veriyor; onların ihtiyaçlarını kendilerinden duyarak tarifliyor ve projelendiriyoruz. Bu sayede yapımıza eklediğimiz her tuğla daha sağlam oluyor. Projelerimizden bazıları Türkiye ve dünyada trend olmaya başlayan ve ilerleyen yıllarda yoğun şekilde kullanılacağını düşündüğümüz başlıklar. İlk olarak dünyada yoğun şekilde kullanılmaya başlayan Türkiye’de ise henüz sadece pazarlama tarafında kullanılmakta olan bir yöntem “Gamification – Oyunlaştırma” projemizden bahsedebilirim. Oyunlaştırma, verilmek istenen bilginin rekabet, eğlence, geribildirim, etkileşim öğeleri çerçevesinde belirli kurallarla örülmüş bir platformda çalışanlara sunmak diyebiliriz. Bu proje bizim için gerçekten heyecan verici. Teknosa olarak oldukça genç çalışanları olan ve Y jenerasyonunu yoğun şekilde barındıran bir firmayız. Çalışanlarımıza yaptığımız anketlerden ve nabız yoklama çalışmalarından yola çıkarak bu projenin temellerini attık. Yeni nesilde öğrenme şekillerinin değiştiği, dijital uygulamaların yaygınlaştığı, rekabet ve eğlence unsurlarının “öğrenme” süreçleri ile entegre edildiğini deneyimleyip gözlemleyerek bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Başka bir projemiz ise şirket içinde tüm çalışanlarımızın herhangi bir akıllı cihazla çektikleri videoları istedikleri herkesle paylaşabilecekleri bir video alt yapısı kurmak. KurumsalTube projemizle çalışanlarımızın öğrenme süreçlerini pekiştirmeyi ve sosyal öğrenmeye de destek vermeyi hedefliyoruz. Bu projemizin lansmanını da ilerleyen günlerde yapmayı hedefliyoruz.

Kariyer planlamalarında Mağaza Yöneticilerinizin hepsini, şirket içerisinden belirleyerek terfi ettirdiğinizi ve yetiştirdiğinizi belirtmiştiniz. Liderlik becerilerinin güçlendirilmesi adına ne gibi programlar yapıyorsunuz? 

Teknosa’da üst ve orta kademe yöneticilerin bilgi ve tecrübelerinin gelecek nesil yönetici adaylarına ve ekip liderlerine aktarılabilmesi ve kurumsal hafızanın sürekliliğinin sağlanması amacıyla 2011 yılında “Mentorluk Sistemi” kuruldu ve “Koçluk Programı” oluşturuldu. Objektif değerlendirme araçları ile gelişim alanları tespit edilen yeni yöneticilerimiz Mentorluk Sistemi’nde mentorların bilgi ve tecrübelerinden yararlanıyor; çalışan gelişiminde koçluğu vazgeçilmez bir yönetim becerisi haline getirmek üzere kurgulanan “Koçluk Eğitimleri”ni alıyorlar. Koçluk becerisini geliştirmek oldukça derin bir konu. Biz bunu sistemsel şekilde ilerleyen bir programla sağladık. Mağaza Yöneticilerimiz öncelikle koçluğun temel kavramları olan dinleme, soru sorma, geribildirim gibi konuların detaylı şekilde verildiği “Pozitif Değişim: Koç Gibi Lider Programı”na katılıyorlar. Bu programın takip çalışmaları da bulunuyor. Sonrasında koçluk perspektifinin satış ile ilişkilendirilmesi ve mevcut ortam ve zamanda koçluğun etkin şekilde kullanılabilmesini öğretmek üzere “An’da Satış Koçluğu Programı”nı veriyoruz. Bu programların sonunda aldığımız geribildirimler oldukça pozitif yönde. Katılımcılarımız, koçluk zihniyeti ile onların sadece iş hayatlarına değil; iş dışındaki sosyal ve özel hayatlarındaki ilişkilerinde de gelişim sağladıklarını belirtiyorlar. Yöneticilerden gelen bu gibi geribildirimleri dikkate alarak sonrasında da kullanıyor olmak; yaptığımız her programın kabul edilmesini ve sahiplenilmesini sağlıyor.

Kaynak; TechStyle Plus, 23/09/2013