Teknosa Eğitimle Memnuniyeti Arttırdı
Basin 5

Teknosa'nın 3 bin 500 çalışanı, Enocta iş birliğiyle kurulan Teknosa Akademi aracılığıyla dokuz ay içerisinde 37 bin 360 saat online eğitim aldı. "Müşteri Sen Bizim Her Şeyimizsin", "Zor Kişilerle Başa Çıkma Sanatı" gibi eğitimleri internet üzerinden alan çalışanlar Tavsiye Edilme Oranının (NPS) yükselmesine katkıda bulundu.

Eğitim artık tüm şirketlerin gündeminde önemli bir rol oynuyor. Teknosa da bu anlamda şirket için eğitim çalışmalarına önem veren şirketlerden biri. Kurduğu Teknosa Akademi ile A'dan Z'ye her çalışan ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli eğitim programlarına dahil ediliyor. Mağazalarda görev alacak çalışanlar işe başlamadan önce "Aday Eğitim Programları" olarak adlandırılan eğitimlere katılıyor.

Bugüne kadar 8 binin üzerinde kişiye bu programlardan mezun ettiklerini söyleyen Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, e-öğrenme tarafında ise 2012 yılının ilk 9 ayında 3 bin 500 çalışanın, 56 bin 347 eğitim aldığını ve online eğitim için 37 bin 360 saat ayırdığını ifade ediyor. "Müşteri Sen Bizim Her Şeyimizsin", "Zor Kişilerle Başa Çıkma Sanatı" eğitimleri internet üzerinden alan çalışanların Tavsiye Edilme Oranını (NPS) yükselttiğini ifade eden Nane, sorularımızı söyle yanıtladı:

KOBİ Girişim: Öncelikle Teknosa'da eğitime yaklaşımını bize açar mısınız? Mehmet Nane: Teknosa olarak çalışanlarımızın eğitimine ve gelişimine çok önem veriyoruz. Dinamik ve devamlı büyüyen bir şirket olarak, her yıl uygulamalarımızın kalitesini ve eğitim yatırımlarımızı daha da artırıyoruz. Perakendeciliğin bir meslek haline getirilmesi ve sektöre nitelikli eleman kazandırmanın bu ülke için önemli bir sorumluluk olduğu bilinciyle, çalışanlarımızın her zaman yanında olmayan ve onlara gelişimleri adına ihtiyaç duydukları her kaynağı sağlamaya çalışıyoruz.

KOBİ Girişim: Eğitim anlamında neler yapıyorsunuz? Mehmet Nane: 2005 yılında halen sektörde ilk ve tek olan Teknosa Akademi'yi kurduk. Müfredatını Sabancı Üniversitesi ve Friedman International ile birlikte oluşturduğumuz Teknosa Akademi her sene büyüyerek tüm çalışanlarımıza destek veren bir yapı haline geldi. 2008 yılında ise e-öğrenme şirketi olan Enocta ile birlikte www.teknosaakademi.com eğitim sitemizi kurduk. Akademimizde çalışanlarımıza mesleki, kişisel ve yönetsel gelişimlerini sağlamaya destek verecek çok sayıda eğitim ve gelişim kaynağı bulunuyor.

KOBİ Girişim: Kaç çalışanınız eğitim alıyor? Mehmet Nane: Teknosa’da A’dan Z’ye her çalışanımız ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli eğitim programlarına dahil ediliyor. Mağazalarda görev alacak çalışanlarımız işe başlamadan önce “Aday Eğitim Programları” olarak adlandırılan eğitimlere katılırlar. Bugüne kadar 8 binin üzerinde kişiyi bu programlardan mezun ettik. E-öğrenme tarafında ise 2012 yılının ilk 9 ayında 3 bin 500 çalışanımız, 56 bin 347 eğitim aldı ve online eğitim için 37 bin 360 saat ayırdı. En çok alınan eğitimler “Müşteri Sen Bizim Her Şeyimizsin”, “Zor Kişilerle Başa Çıkma Sanatı” oldu. Tüm bunlar, eğitime yaptığımız yatırımın bir göstergesidir. Teknosa, akademisi ile elektronik perakendeciliğin okuludur. Çalışanlarımıza mesleki eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim eğitimleri de sunuyoruz.

KOBİ Girişim: Bu alanda ne gibi eğitimler veriyorsunuz? Mehmet Nane: Kişisel gelişim eğitimlerinde öncelikle iletişim konusunu dikkate alıyoruz. Doğru ve etkili iletişim, şirketimizin bir bütün olarak hareket etmesi ve doğru bir imaja sahip olması için en önemli konuların başında geliyor. Bu nedenle Teknosa’da göreve başlayan her çalışana ilk olarak iletişim konulu eğitimler atanır. Şirketimizde ayrı ayrı her çalışanın görev ve çalışma alanına göre değişen bazı yetkinliklere sahip olmasını ve bu yetkinlikleri geliştirmesini bekliyoruz. Çalışanlarımız Sabancı yetkinliklerine göre performans değerlendirilmesine tabi tutuluyor ve bu yetkinliklerin geliştirilmesi için çeşitli eğitim ve gelişim araçlarından yararlanılıyor.

Bunun dışında her yıl çalışanlarımıza, “Eğitim/Gelişim İhtiyacı Belirleme Anketi” yapıyoruz. Anket sonuçlarını kişilerin yöneticileri ile birlikte değerlendirerek ihtiyaçları belirliyoruz. Bu anketlerde talep edilen kişisel gelişim eğitimleri de kişinin kariyer planlaması, işe etkisi ve yöneticisinin değerlendirilmesi dikkate alınarak kendilerine atanıyor.

KOBİ Girişim: e-öğrenme ile ne tarz eğitimler sunuyorsunuz? Mehmet Nane: Teknolojinin ve sektörün değişim hızına ayak uydurmak adına öncelikle mesleki gelişim eğitimleri sunuyoruz. Özellikle oryantasyon, satış, ürün, sistem ve Teknosa’ya özel uygulamaların eğitimleri Teknosa Akademi tarafından geliştirilerek e-eğitim haline getiriliyor. Bu şekilde, yaklaşık 20 kadar eğitimi e-öğrenme üzerinden sunmaktayız. Bu sayı her sene daha da artmakta. Şöyle ki yakın zamanda Teknosa İş Sağlığı ve Güvenliği e-Eğitimi’ni de tamamlayıp çalışanlarımıza sunacağız.

Diğer bir uygulamamız ise mağazamızdaki ürün tedarikçisi firmalarla birlikte gerçekleştirdiğimiz eğitim/gelişim faaliyetlerimiz. Tedarikçi firmalarımız, kendi geliştirdikleri e-eğitimleri, eğitim videolarını, ürün/teknoloji tanıtım içeriklerini ve çeşitli eğitim materyallerini Teknosa Akademi sitemiz üzerinden Teknosa çalışanlarına ulaştırabiliyorlar. Hatta bazı firmaların eğitim siteleri ile entegrasyon çalışmaları yapıyoruz.

KOBİ Girişim: Eğitime kişi başı harcanan zaman ne kadar? Mehmet Nane: Bugün itibarıyla çalışan eğitim saatimiz 94 saat yani 12 güne denk geliyor. Bu eğitimlerin aylık ortalamada, yüzde 5,69’unu kişisel gelişim eğitimleri, yüzde 88’ini mesleki gelişim eğitimleri, yüzde 6,43’ünü yönetsel gelişim eğitimleri oluşturuyor.

KOBİ Girişim: Eğitim faaliyetleri sonucunda gözle görülür elde ettiğiniz sonuçlar oldu mu? Mehmet Nane: Bizim için Teknosa’nın başarısı çalışanları başarısı demektir. Çalışanlarımızın özverili çalışmasıyla bu yıl oldukça başarılı bir performans gerçekleştirerek, son çeyreğe girmeden yıllık ciro hedefini tutturduk. Pazar araştırmalarımız çok olumlu. Şöyle ki geçen yıllara nazaran müşteri kitlemiz içerisinde NPS değeri (tavsiye edilme oranı) oldukça yükseldi.

Bu yıl halka arz edilerek borsaya açıldık. Öncelikli odak noktamız olan müşteri memnuniyeti ile ilgili yeni proje ve uygulamalarla imza attık. Tüm mağaza yöneticilerimize koçluk eğitimleri verdik ve bunun yansımalarını gerek ciro gerek müşteri memnuniyeti gerekse sadık müşteri sayısındaki artışla görmüş olduk. Gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandık. Son olarak, WRC (World Retail Congress) Dünya Perakende Konseyi ödüllerinde “Gelişmekte Olan Pazarlarda Yılın Perakendecisi” kategorisinde 1’incilik ödülünü alarak gururlandık. Önümüzdeki dönemler için daha da büyük hedeflerimiz var ve hedeflerimiz büyüdükçe eğitime yaptığımız yatırım da büyüyecek.

Kaynak; Ekonomi Dergisi - Kobi Girişim Eki, 22/05/2010