Teknosa Perakendede 7 Bin 500 Kişiye Eğitim Verdi
Basin 2

Perakende sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla 3 yıl önce Teknosa Akademi'yi hayata geçiren Teknosa, bugüne kadar eğitim verdiği 7 binin üzerinde çalışanla sadece kendinin değil, rakiplerinin de eleman ihtiyacını karşıladı. Perakende sektöründe, satış sorumlusundan yöneticisine kadar her kademedeki çalışanının eğitimini kendisi veren tek firma olan Teknosa, yöneticilerinin yüzde 95'ini de kendi içinden yetiştirdi. Sirkülasyonu perakende sektörü ortalamasının altına indirmeyi başaran firma, 8 yıllık geçmişinde 2 yıllık çalışan ortalamasını tutturdu. 57 ilde 230 mağazayla hizmet veren Teknosa, 3 yıl önce temellerini attığı Teknosa Akademi'nin meyvelerini almaya başladı.

Akademi bünyesinde çalışanların tabi tutulduğu özel eğitimlerin ardından hem ciro hem de performans sonuçları bakımından önemli bir yükseliş yaşadıklarını kaydeden Teknosa İnsan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız, personel sayısının son 3 yılda yüzde 75 arttığını buna rağmen sektördeki genel uygulamanın aksine bünyelerinde part-time eleman kalmadığını söyledi. Yalınız, "Ayrıca 8 yıllık bir şirket olarak tüm çalışanlar arasında 2 yıllık çalışma ortalamasıyla sektörün altında bir sirkülasyon oranı yakalamayı başardık. Bu devamlılık çalışan performansına dolayısıyla satış rakamlarına da olumlu yansıdı" diye konuştu.

Yöneticilerini kendi yetiştirdi? Akademi kurulmadan önce çalışanların önünde bir kariyer haritası olmadığını, dolayısıyla da elemanları daha verimli çalışmaya teşvik edecek unsurların eksik kaldığını söyleyen Yalınız, akademi kurulduktan sonra ise herkesin bireysel ciro hedefi, kazancını artırma ve kurum içinde yükselme imkânı yakaladığına işaret etti. Teknosa Akademi'nin hayata geçirilmesinin ardından yönetici pozisyonlarını içeriden terfi yoluyla doldurmayı tercih ettiklerini vurgulayan Yalınız, şu anki yöneticilerin yüzde 95'inin bu şekilde kazanıldığına işaret etti. Akademide sadece mevcut elemanlara değil, çalışan adaylarına yönelik de eğitim verildiğini söyleyen Yalınız, "Bu sayede daha mağaza açılmadan ürün ve servis bilgisine sahip elemanlarımız hazır oluyor. Aynı şekilde havuzumuzda 2,5 aylık yönetici eğitim programını tamamlamış, yönetici olarak atanmayı bekleyen arkadaşlar da var" dedi.

Teknosa'nın mevcut 3100 çalışanına karşın, bugüne kadar 7500'ün üzerinde kişiye eğitim verdiklerini söyleyen Teknosa Akademi Eğitim ve Geliştirme Müdürü Arzu Sadaghiani, bunun sektördeki rakiplerinin de nitelikli eleman ihtiyacını karşıladıkları anlamına geldiğine işaret etti. Darty, MediaMarkt gibi yeni teknoloji marketlerinin pazara girmesiyle elemanlarının bir kısmının transfer edildiğini, ancak bunların büyük bir kısmının Teknosa'ya geri döndüğünü belirten Sadaghiani, "Bu da demek oluyor ki, Teknosa Akademi çalışanlarımıza yaptığımız yatırım çalışanlar tarafından da görüldü. Kişi başına düşen 33 saatin üzerinde eğitim süresiyle çalışanların kişisel ve mesleki gelişimine önemli bir katkı sağlıyoruz. Mesleki, yönetsel ve kişisel gelişim fakülteleri ile e-öğrenme olmak üzere 4 farklı eğitim veriyoruz." diye konuştu.

Eğitimler simülasyonla veriliyor Özellikle kurum bünyesine yeni katılacak adaylar için Teknosa Akademi bünyesindeki simülasyon odaları vasıtasıyla canlandırmalı eğitimler verdiklerini ifade eden Arzu Sadaghiani, "Mağazada bulunan tüm ürünlerin yer aldığı, mağaza şeklinde dekore edilmiş bu odalarda çekilen fotoğrafın bilgisayara nasıl aktarılacağından elektronik bir aletin kablolarının nasıl bağlanacağına kadar her türlü işlemi uygulamalı öğreniyorlar. Daha sonra gerçek müşteriler karşısında stres altında bu bilgileri nasıl kullanacaklarını tecrübe etmeleri için de gerçek mağazalarda işbaşı eğitimine tabi tutuluyorlar. Böylece işe başlamadan hem teori hem de pratik deneyin kazanmış oluyorlar." şeklinde konuştu. 

Kaynak; Referans Gazetesi, 18/11/2008