Teknosa'nın Geleceğe Yatırımı, Teknosa Akademi
Yeni Projeler

Teknosa, teknoloji ürünlerini en uygun fiyat ve en iyi hizmet kalitesiyle tüketicilere sunmayı amaçlayan bir teknoloji perakende zinciri. Mağaza adedi ve bulunduğu il sayısı bakımından Türkiye’de bir ilki temsil ediyor. 2000 yılında 5 mağaza ile faaliyete başlayan Teknosa, bugün Türkiye’nin 62 ilinde 220’den fazla mağazasıyla hizmet veriyor. 2001’de “Türkiye’nin İklimlendirme Merkeziİklimsa’yı bünyesine kattı. Teknosa, sekiz yıl gibi kısa bir zamanda istikrarlı bir şekilde büyüdü; yaygınlığı, hizmet kalitesi, güvenilirliği, hızı ve ürün çeşitliliği sayesinde Türkiye’nin en yaygın teknoloji perakendecisi konumuna ulaştı. 163 kişilik bir ekiple faaliyete başlayan Teknosa bugün, konusunda uzman 3000'i aşkın çalışanıyla hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. İnsan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız, Teknosa İK’sı hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

...

Detaylı bir oryantasyon eğitim süreciniz olduğunu biliyoruz. Bu süreçten bahseder misiniz? Teknosa’ da oryantasyon programları Teknosa Akademi tarafından yürütülüyor. Teknosa Akademi ile Teknosa’nın kariyer gelişimi ve yedekleme sistemleri çerçevesindeki eğitim ihtiyaçları belirleniyor. Bu ihtiyaçlara cevap verecek eğitim programları, içerikleri ve uygulama şekilleri oluşturuluyor. Bu eğitim programları içerisinde oryantasyon programları hizmet ettiği katılımcı profiline göre çeşitlilik gösteriyor. Tüm Teknosa çalışanları göreve başladıklarında, e-öğrenme ortamında Sabancı Oryantasyon Programını alıyorlar. Teknosa Oryantasyon Programı ise Nisan 2009 tarihi itibariyle e-öğrenme ortamında tüm Teknosa çalışanlarına açılacak. Teknosa Akademi’nin mağaza grubuna verdiği ve takibini yaptığı Oryantasyon Programlarının karşılığı ise “Aday Eğitim Programları”. Teknosa mağazalarında çalışmak üzere işe alınan her personel önce akademide aday eğitim programlarına katılarak mesleki anlamda temel bilgi ve becerileri geliştirici eğitimler alıyorlar. Mağazada göreve başlaması planlanan satış danışmanı, müşteri ilişkileri elemanı-teknoasistan, operasyon elemanı, kasiyer ve depo elemanları süreleri ve eğitim içerikleri farklı olan aday eğitim programlarına katılıyorlar. Bu programlar içerisinde katılımcı sayısı en fazla olan ve program bitiminde sertifika almaya hak kazanılanı, “Aday Satış Danışmanı Eğitim Programı”. Bu program 3 hafta sürüyor. İlk haftası mağaza stajı olarak değerlendiriliyor. İkinci ve üçüncü haftalardaysa; aday satış danışmanları, akademi de mesleğe yönelik hem teorik hem de uygulamalı dersleri alıyorlar. Aday Satış Danışmanları, programı başarıyla tamamlamaları durumunda Kartal Mesleki Eğitim Merkezi tarafından verilen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgeyi almaya hak kazanıyorlar.

...

Çalışanlarınızın eğitim ihtiyaçlarını nasıl tespit ediyorsunuz? Teknosa Akademi, Teknosa’ya standartlar ve hedeflerle yönetim kültürünü getirmek ve Teknosa’nın Dünya standartlarında organize perakende zinciri yapısına sahip olması için geliştirilen özel bir proje sonucunda kuruldu. Amaç, çalışanlarımızın eğitim ihtiyaçlarını ve gelişim alanlarını doğru tespit ederek kişisel, mesleki ve yönetsel gelişimlerini sağlamak, bu sayede Teknosa standartlarına uygun personel yetiştirerek perakende sektörüne, alanında yetkin, hizmet anlayışı gelişmiş, başarılı çalışanlar kazandırıyor. Akademiyle Teknosa’nın kariyer gelişimi ve yedekleme sistemleri çerçevesindeki eğitim ihtiyaçları belirlenerek bu ihtiyaçlara cevap verecek eğitim programları, içerikleri ve uygulama şekilleri oluşturuluyor. Teknosa Akademi; çalışanların eğitim ihtiyaçlarını tespit ederken pek çok farklı araç kullanılıyor. Eğitim ihtiyacını belirlemekte öncelikle şirket hedef ve stratejileri alınıyor. Çalışanın eğitim ihtiyacını belirlemekte hem çalışana hem de Yöneticisine “Eğitim İhtiyaç Anketi” atanıyor. Buradan toplanan talepler yıl sonunda yapılan performans değerlendirme sürecinden çıkan eğitim ve gelişim talepleriyle beraber değerlendiriliyor. Eğitim taleplerinin toplanmasından sonra ilgili fonksiyon yöneticileri ile beraber eğitim taleplerinin üzerinden geçiliyor.  Eğitim talebini yıllık eğitim planına aktarırken, yıl boyunca yapılan gözlemler, eğitim değerlendirme formu sonuçları, kişi ve görev analizleri de akademiye yön veriyor.

Çalışanlarınız her yıl ortalama kaç saat eğitim alıyor? Teknosa Akademi’de 2007 yılı kişi başına düşen eğitim saati 33’ken 2008’de bu sayı 58’e ulaştı.

En çok hangi alanlarda eğitimler gerçekleştiriyorsunuz? Teknosa Akademi’de her çalışanın eşit şartlarda eğitim alma hakkına sahip olması ve hızla gelişen teknoloji ile birlikte eğitimin, öğrenmenin sürekliliğinin sağlanması adına çalışmalar dört farklı grupta yürütülüyor:

  1. Aday Eğitim Programları 
  2. Merkez Eğitim Programları 
  3. Saha Eğitim Programları 
  4. e-Öğrenme (www.teknosaakademi.com)

Bu eğitimler, eğitim konularına göre yönetsel gelişim, mesleki gelişim ve kişisel gelişim olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Teknosa Akademi’de 2008 yılında çalışanlara verilen eğitim programlarının yüzde 62’ si çalışanın mesleki gelişimine, yüzde 32’ si yönetsel gelişimine, yüzde 16’sı ise kişisel gelişimine destek veriyor. Çalışan personele verilen eğitimlerin yüzde 70’ i mağaza grubuna veriliyor. Mağaza grubuna verilen eğitimlere, mağaza aday eğitimleri de dahil edilirse bu oran yüzde 90’ a ulaşıyor.

Kaynak; kariyer.net - Kariyer Rehberi, 06/04/2009