Bülent Gürcan perakendenin bugününü ve yarınını değerlendirdi

Ayd
21.04.2017
195 Görüntüleme
0 Yorum

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve Akademetre tarafından hazırlanan 'Türkiye Alışveriş Merkezi Tüketici Algı Araştırması'nın sonuçlarının açıklandığı toplantıya katıldı. 

Toplantıda perakendenin bugününe ve yarınına dair değerlendirmelerde bulunan Gürcan, araştırma sonuçlarında AVM'lere her yaştan kişinin eşit oranda gelmesine dikkat çekti. Aileye ve her yaşa uygun ürün, deneyim ve eğlence sunmanın önemli olduğunu, Teknosa'nın ürün karmasını bu doğrultuda çeşitlendirdiklerini aktardı. 

Mağaza metrekarelerinin küçüldüğüne de dikkat çeken Gürcan, "Tüm dünyada metrekare verimliliği sektörün ajandasında önemli bir yere sahip. Perakendedeki dönüşüm de bunu gerektiriyor. Bugün 9 milyar dolarlık bir e-ticaret pastası var ve bunun 4,5-5 milyar dolarını perakende oluşturuyor.

Müşterilerin yüzde 76'sı mağazalarımıza gelmeden önce internete bakıyorlar, dolayısıyla büyük metrekareli mağazalara çok fazla ihtiyaç kalmadı. Gelecekte, online hayatımızda daha da fazla yer kaplayacak ama müşterilerimiz mağazada yaşadıkları deneyimden de vazgeçmeyecek" dedi.